Kolorowa kultura Indii potrafi zachwycić. Lubimy orient nie tylko dlatego, że jest po prostu egzotyczny. To właśnie od Hindusek możemy nauczyć się wiele na temat pielęgnacji włosów i ciała w zgodzie z naturą. Olejek amla to jedna z indyjskich receptur uwielbianych przez kobiety z całego świata. Czym jest amla? Jak działa olejek z tej rośliny?

Olej amla wykorzystuje się przede wszystkim w pielęgnacji włosów, bo z takim przeznaczeniem został stworzony. Znajdziemy go w czystej formie, ale również w wielu produktach pielęgnacyjnych np. oleju Sesa. Cenne właściwości tego olejku wynikają bezpośrednio ze specyfiki rośliny, z której jej pozyskiwany.

Skąd się bierze olej amla?

W sieci trudno znaleźć sprecyzowane informacje na temat pochodzenia oleju amla. Wiadomo tylko, że importuje się go z Indii, gdzie jest wytłaczany z owoców agrestu indyjskiego. Co można powiedzieć więcej na ten temat?

Naturalny olej amla do włosów wytłacza się z owoców amalaki, którą potoczenie nazywa się indyjskim agrestem. Owoce tego dość dużego krzewu wyglądem przypominają rodzimy agrest, stąd właśnie ich zwyczajowa nazwa. Roślinę spotkać można w północnych i południowo-zachodnich rejonach Indii. Sam krzew ma szarą korę, pachnące cytryną liście i zielonkawe kwiaty. Właśnie z dojrzałych owoców amli o zielonym kolorze pozyskuje się olej amla.

Ciekawostka!
Amla jest uznawana nie tylko za świetny lek na dolegliwości takie jak anemia, krwotoki, anoreksja albo zaburzenia układu moczowego, odpornościowego lub oddechowego. Owoce agrestu indyjskiego są również skutecznym afrodyzjakiem!

Jak olej amla działa na włosy?

Omawiany olejek to kompleksowy sposób na zdrowe i piękne włosy. Poleca się go szczególnie w pielęgnacji włosów ciemnych, ze względu na swoje właściwości. Indyjski olej amla działa podobnie do henny i może przyciemniać włosy, więc nie zaleca się blondynkom regularnych kuracji tym olejem. Mimo że jest to bogate źródło witaminy C i długotrwały antyoksydant.

Co daje regularne stosowanie oleju amla na włosy? To substancja, która w sposób naturalny zapewnia odmłodzenie włosów. Odżywia, wygładza i nadaje piękny blask włosom. Naturalny olej amla wzmacnia cebulki, przez co zapobiega nadmiernego wypadaniu włosów. Z tego samego względu chętnie wykorzystuje się olej amla na porost włosów. Kosmyki stają się po nim są sprężyste, zdrowe, błyszczące. Amla ma także niezliczone właściwości zdrowotne: działa przeciwłupieżowo i przeciwzapalnie.